Ana sayfa Tatil Otelleri İspanya’da görülmesi gereken 5 yer

İspanya’da görülmesi gereken 5 yer

112
0

Öncelikle ülkeden genel olarak bahsetmek gerekirse: resmi adı ile İspanya Krallığı Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir ve anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. Ülke 1986’dan beri AB’nin (Avrupa Birliği), 1982’den beri ise NATO’nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) bir üyesidir. 2012 verilerine göre 57.7 milyon turist sayısı ile dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke durumundadır.

Bu kadar çok ziyaretçi çeken bir ülke olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi toprakları üzerinde oldukça fazla sayıda mimari eser, park, müze ve bahçelerin yer almasıdır. Bu yazı için hazırladığım ilk 5 yer şu şekilde:

1. La Sagrada Familia (Kutsal Aile Bazilikası) – Barcelona

Bu yapı 1883 yılında modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Guadi tarafından devralınmıştır; ancak Gaudi’nin 1926 yılında talihsiz bir şekilde tramvayın altında kalarak hayatını kaybetmesi sonucunda yaklaşık 135 yıldır yarım kalmış bir şekilde tamamlanmayı beklemektedir. Yerel halk bu bazilika için “bitmeyen kilise” tabirini kullanmaktadır. Kilisenin girişi ücretlidir. Normal giriş ücreti 18€ iken kuleye çıkmak isterseniz bu ücret 35€a kadar çıkabilmektedir.

2. Mezquita (Kurtuba Camii) – Cordoba

Listemizin ikinci sırasında taş işçiliği ile göz dolduran, Cordoba bölgesine yer alan ve çoğunlukla Mezquita adı ile bilinen Kurtuba Camii var. Eser hem camii hem de kilise olarak kullanıldığı için ikisinden de izler görmek mümkün. Yapıda çok sayıda değerli taş, fildişi ve altın çivi bulunmaktadır. Ayrıca onu dünya üzerinde diğer camilerden ayıran 2 özelliği var; dünyadaki en fazla sütuna sahip mabet o ve kemerleri iki katlı.

3. Plaza de España (İspanya Meydanı) – Sevilla

Üçüncü durağımız ise Endülüs özerk bölgesinin merkezi muhteşem Sevilla’nın Maria Luisa Parkı’nda yer alan meydanı. 1928 yılında bir organizasyon için inşa edilen bu meydan bugünün mimarisinde çok önemli bir yere sahiptir; çünkü cennet stili olarak tanımlanan bir tarzda çeşmeler, oturma parkları, pavyonlar, çeşitli ağaçlarla kaplı bir yapı olarak inşa edilmiştir. Hava güzelse müzisyenlerin gösterilerine tanık olabilir çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

4. Museo del Prado (Prado Müzesi) – Madrid

Rotamızı Madrid’e çeviriyor ve sanat galerisi de olma özelliği taşıyan Prado Müzesine gidiyoruz. Müze içerisinde binlerce çizim, baskı, madeni para, madalya, süs eşyaları ve sanat eserleri yer almaktadır. Bu inşa Madrid’de en çok ziyaret edilen eserlerin başında gelir. Sergilenen eserlerin başında dini temalar başı çekiyor ve sanıyorum ki müze için bir gün çok yeterli değil.

5. Alhambra (El Hamra Sarayı) – Granada

Son ziyaret yerimiz UNESCO Dünya Mirası listesinde kendine yer bulan El Hamra Sarayı. Girift mimari uygulaması ile inşa edilen sarayda birbiriyle bağlantılı çok sayıda odalar ve salonlar yer almaktadır. Gezip görenler tarafından 1001 Gece Masallarındaki rüya saraya benzetilir. İnşasında hiçbir hataya yer verilmemiş, hiçbir noksan nokta bırakılmamış her şey en ince detayına kadar özenle hesaplanmıştır. Saray içinde hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar mevcuttur ve bilet üzerinde yazılan ziyaret saati kaçırılmamalıdır. Aksi halde biletiniz yanabilir.

Sizlere gördüğüm yerleri hatırladığım kadarı ile en iyi şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım en kısa sürede sizlerin de gezip görme şansı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here