Ana sayfa Uçak Bileti Kimliksiz Uçağa Binilir mi?

Kimliksiz Uçağa Binilir mi?

3
0

Kimliksiz Uçağa Binilir mi? Diğer bir deyişle nüfus cüzdansız uçağa binilir mi diye kara kara düşünen, üzüntüden ne yapacağını bilemeyen siz değerli yolcularımız, umarız bu makalemiz sorunuza cevap olur.

Tatilhotelleri.com olarak bizzat yaşanmış gerçek bir olaydan hareketle sorunuzu cevaplamaya çalışacağız. Bununla birlikte, yaşanmış benzer onlarca hikayeden çıkan sonuçları aşağıda izah etmeye çalışacağız.

Konuyu yurtdışı uçuşlar ve yurtiçi uçuşlar şeklinde iki bölümde ele alacağız:

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, yurtdışı uçuşu için pasaport gösterilmesi zaruridir. Pasaport varken nüfus cüzdanına gerek yoktur. İçiniz rahat olsun.Çünkü; pasaport, nüfus cüzdanı hükmündedir. Ancak, nüfus cüzdanınız olduğu halde, pasaportunuz olmazsa uçak bileti almış olsanız bile, ülkemizden çıkış yapamazsınız Herşeyden önce, zaten gideceğiniz ülke, pasaportunuz olmadan, kendi ülke topraklarına geçişinize izin vermeyecektir.

Yurtiçi uçuşlara gelince, burada ne yazık ki tek tip bir uygulama yok. Sebebi de havaalanı personelinin tutumuyla alâkalı. İlk önce, hukuki olarak prosedürden bahsedelim. Sonrada gerçek hayatta nasıl uygulandığnı söyleyelim.

Hukuki olarak nüfus cüzdanı yerine geçecek mühürlü tüm resmi belgeler kimlik yerine geçmektedir. Buna Kurum İşyeri Kimlik Kartı, Öğrenci Kimlik Kartı da dahildir. Diyelim ki üzerinizde hiç bir şekilde sizi tanıtıcı kimlik yoksa, o zaman sonucu uçuşu gerçekleştireceğiniz havaalanı personelinin tutumuna bağlı.

Bizzat eşimin başından geçen olayı anlatmak istiyorum. Eşimle Malatya uçuşu için alelacele Esenboğa Havaalanına yola çıktık. Havalaalanına geldiğimizde, görevli kimlik sorana kadar eşim kimliğini yanına almadığının farkında bile değildi. Ancak çözümü orada yaşayarak öğrendik. Havalaanındaki polis noktasına giderek TC kimlik numaranızı söyleyerek GBT’mize bakılıp bir belge veriliyormuş. Bu belge kimlik yerine geçiyor. Bizde bu da olmadı. Polis, kontuara geçiş için son kontrol noktasında bekleyen polis arkadaşa selamımı söyleyin sizi alır dedi ve Polisin ismi v bir selamı ile kimliksiz olarak uçağa bindik.

Diğer bir uygulama ise; özellikle Atatürk Havalimanında, sizi tanıtacak hiçbir kimlik yoksa görevli sizi uçağa almayabiliyor. Yüzde yüz uçağa binersiniz diyemiyoruz; ancak bugüne kadar hiç bir yolcumuz bizi arayıp ta biz uçağa binemedik şeklinde bir dönüş yapmadı.

Özetle tekrar etmek gerekirse, kimlik yerine geçen belgeniz varsa uçağa binebilirsiniz veya hiç bir belgeniz yoksa ezbere bilmeniz gereken TC kimliğinizi ssöyleyerek Havalanı Polis notasından belge çıkarttırarak ta uçağa kolaylıkla binebilirsiniz.

Bebeklerde GBT olmayacağı için, kimlik yerine doğum belgesi gösterilebilir veya bebeğinizin doğum yaptığı hastane aranarak havaalanında öğreneceğiniz bir telefona Doğum sertifikası / belgesi fakslatılarak da sorun çözülebilmektedir.

Umarız sizlere yardımcı olmuşuzdur. Bu konuyla ilgili yorumlarınızı ve yaşanmış hikayelerinizi bekliyoruz. İyi uçuşlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here